ПРОГРАМА
Всеукраїнської партії духовності
і патріотизму (ВПДП)
Не хлібом єдиним буде жити людина...
(Мт. 4:4)
|
 |
Усвідомлюючи власну відповідальність
перед Богом і людьми,
Всеукраїнська партія духовності і патріотизму,
представляючи у своїй особі український народ,
прийняла цю Програму
Турбота про долю України, занепокоєння кризою, яку вже тривалий час переживає українське суспільство, прагнення активно і конструктивно сприяти зусиллям Президента України, Верховної Ради та Уряду задля виведення країни на шляхи сталого економічного, політичного і духовного розвитку, а також усвідомлення недостатності і певної неадекватності реальним суспільним завданням тих концептуальних підходів і політичних рішень, які пропонуються існуючими в Україні політичними партіями і громадськими організаціями, спонукала представників наукової і творчої інтелігенції, ділових кіл у рік 2000-річчя Різдва Христового, на порозі третього тисячоліття, заснувати Всеукраїнську партію духовності і патріотизму (ВПДП).
РОЗДІЛ І
Головні ідейні засади діяльності
Всеукраїнської партії духовності і патріотизму
Корінною відмінністю ідейних засад ВПДП від інших партій і організацій, які намагаються здебільшого здійснити соціально-економічні перетворення будь-якою ціною, забуваючи про їх можливі негативні соціальні та духовні, культурні наслідки для сучасної і майбутньої України, є те, що ВПДП прагне поставити у самий центр реформування і постійно враховувати духовні, моральні і патріотичні чинники, соціальні і культурні фактори, вважає саме їх потенціал найважливішою підоймою суспільного прогресу.
Весь світовий досвід, усі досягнення передових розвинених країн незмінно ґрунтуються на високих духовних і моральних засадах суспільства, на розвинених патріотичних традиціях їхніх народів, на утвердженні таких високих моральних імперативів, які не дозволяють жодному члену суспільства діяти на шкоду загальним національним інтересам. У цьому, на думку ВПДП, полягає головне джерело економічних здобутків і соціального благополуччя, добробуту і гідності, культурного розквіту цивілізованих народів.
Ґрунтуючись на світовому досвіді, ВПДП вважає, що не піднесення економічного життя саме по собі, нібито автоматично, дасть змогу розв’язати болючі проблеми сучасної України, а навпаки - лише згуртованість навколо непорушних духовних, моральних і патріотичних цінностей, громадянська солідарність здатні сформувати принципово нову суспільну атмосферу, конче необхідну для успішного здійснення в Україні соціально-економічних, політичних і культурних перетворень та їх спрямування на користь цілої нації, а не окремих вузьких соціальних груп.
Визнання ВПДП духовного і патріотичного як найвищих пріоритетів обумовлене водночас турботою про майбутнє України. ВПДП вважає, що успішний розвиток України у ХХІ ст. в умовах входження її в європейське і світове співтовариство, посилення процесів глобалізації, формування інформаційного суспільства є можливим не на шляхах невиразної уніфікації і пристосування нашого суспільства до інтернаціональних стандартів масової культури (цими хибними шляхами не йде жодна цивілізована нація, яка не хоче опинитися на узбіччі світового поступу!), а лише на гуманістичних засадах поєднання здобутків сучасної науково-технічної революції з відновленням, збереженням і передачею майбутнім поколінням кращих ментальних рис нашого народу, його традицій і звичаїв, національних особливостей, надбань вітчизняної культури, освіти і науки, їх модернізації і піднесення до рівня найвищих досягнень сучасної цивілізації.
Особливе, центральне місце серед непорушних тисячолітніх надбань України, на думку ВПДП, посідають християнські цінності, навколо яких сформувався сучасний український народ і які становлять найважливіші підвалини нашої національної культури і суспільного життя, а також духовний досвід інших народів і етнічних груп (меншин) населення України.
ВПДП закликає співвітчизників бути гідними продовжувачами вікових традицій України, з Богом у серці, божественним натхненням і благословенням докладати свої зусилля до розбудови сучасної і майбутньої України.
РОЗДІЛ ІІ
Всеукраїнська партія духовності і патріотизму -
партія широких верств народу
На відміну від численних політичних партій, створених насамперед для представництва певних економічних і політичних інтересів вузьких соціальних груп у вищих органах державної влади, ВПДП, відповідно до декларованих нею ідейних вимог, бачить себе масовою демократичною політичною організацією патріотів України, покликаною висловлювати і захищати прагнення найширших верств населення: робітників і селян, фермерів, дрібних і середніх підприємців, службовців, наукової, освітянської і творчої інтелігенції.
ВПДП вважає, що гуманістичні принципи духовності і патріотизму, синівського обов’язку перед Батьківщиною є основою для об’єднання на засадах доброї волі, взаємного розуміння і поваги громадян України всіх національностей, незалежно від їх віку і професії, рівня освіти, рангів і посад, мовних і культурних орієнтацій, віросповідання.
ВПДП відкрита для всіх патріотів України, які бажають Батьківщині процвітання, а співвітчизникам - добробуту, гідного життя, соціальної захищеності на основі вільної реалізації своїх здібностей, підтримки їх трудових, економічних і творчих ініціатив суспільством і державою.
РОЗДІЛ ІІІ
Мета і головні завдання партії
Головною метою ВПДП є сприяння всебічному розвитку і піднесенню нашої Батьківщини шляхом консолідації демократичних сил в ім’я утвердження духовності та патріотизму як основоположних засад самого існування народу України, функціонування інститутів громадянського суспільства і держави, виховання підростаючого покоління. ВПДП вважає, що кожний крок, спрямований на зміцнення духовних і патріотичних засад державного і громадського життя, має першочергове значення для подолання Україною успадкованих від минулого кризових явищ, перехідного посткомуністичного стану нашого суспільства і держави; для поліпшення суспільного клімату у країні, зростання взаєморозуміння, зменшення політичного протистояння; для утвердження законності і правопорядку, зниження рівня злочинності і корупції, досягнення прозорості і відповідальності у діяльності органів державної влади й управління; для заохочення людей до праці, а отже - розкриття економічного і соціального потенціалу перетворень; для піднесення рівня вітчизняної освіти, науки і культури, створення природних умов для розширення сфери функціонування української мови і здобуття Україною інтелектуальної незалежності; для утвердження позитивного іміджу нашої держави у світі, піднесення її авторитету і розширення міжнародного співробітництва.
В ім’я досягнення окресленої мети ВПДП бере на себе зобов’язання активно і цілеспрямовано докладати зусилля до вирішення таких невідкладних суспільних завдань:
1. Пробудження і зміцнення духовності народу.
Виховання патріотизму
Зважаючи на глибину і тривалість моральної кризи, яку переживає українське суспільство, ВПДП вважає першочерговим завданням пробудження і зміцнення духовності народу, виховання патріотизму.
ВПДП закликає повернутися до першоджерел розуміння духовності як натхнення, що сходить від Бога, як категорії, що визначає близькість людини до Бога, до вироблених впродовж тисячоліть неоціненних здобутків релігійно-духовного досвіду суспільства. Саме з ними пов’язані фундаментальні людські цінності, до яких українському суспільству належить повернутися. Лише духовність створює атмосферу гармонійного самоусвідомлення людиною себе як частини Творення, пробуджує її сумління і моральність. Істинно духовна людина завжди є моральною, є патріотом, докладає свої зусилля до примноження сили і багатства Батьківщини. У той же час спроби виробити у ХХ столітті ерзац «духовності» поза релігійним досвідом людства призвели до формування неповноцінної, половинчастої моралі, поширення якої підриває самі основи функціонування суспільства як цілісності. Одна із серйозних причин гальмування сучасних соціально-економічних перетворень полягає, на жаль, у тому, що українці мало довіряють один одному, громадяни - державі, а держава - громадянам.
Відродження духовного досвіду українського народу, виховання на ньому нових поколінь не суперечить досягненням сучасної цивілізації, а навпаки - обумовлюється ними. Світова культура давно вже відкинула штучне протиставлення наукового і релігійного світоглядів, які насправді взаємно доповнюють один одного, і дійшла принципового висновку, що
Наука без Бога - неповноцінна,
А віра у Бога без науки - уразлива.
Цей висновок є закликом до всіх людей, віруючих і невіруючих, тих, хто у своєму житті спирається тільки на науку і власний розум, - перейти від конфронтації до згоди і співробітництва.
Вирішення завдань духовного і патріотичного піднесення нації можливе лише шляхами поєднання зусиль держави, політичних, громадських організацій, сім’ї, школи, церкви, Збройних Сил, засобів масової інформації, закладів культури. Для цього потрібний як власний приклад державних, політичних і громадських діячів, священнослужителів, службовців, широких верств інтелігенції, всіх патріотів, так і цілеспрямовані заходи щодо виховання підростаючого покоління.
ВПДП підтримує Президента України, Уряд у реалізації Національної програми патріотичного виховання населення, формування здорового способу життя, розвитку духовності та зміцнення моральних засад суспільства, інших державних гуманітарних програм виховного і патріотичного спрямування і докладатиме всіх зусиль до наповнення їх вагомим змістом, поєднання спрямованої на піднесення духовності, моральності і патріотизму державної і громадської ініціатив.
ВПДП буде наполягати на активізації впливу на виховний процес держави, її інститутів, насамперед - через удосконалення законодавчо-нормативної бази у галузі захисту прав дитини, молодіжної політики, науки, культури і освіти, преси і книгодрукування, інформації, державно-церковних відносин.
ВПДП покладає великі надії на розвиток виховного потенціалу сім’ї, загальноосвітньої школи і всієї системи освіти та буде сприяти тому, аби здобуття знань відбувалося паралельно з освоєнням дитиною духовних цінностей і засвоєнням правил моралі. У цьому зв’язку принциповими вимогами ВПДП є:
- запровадження у загальноосвітній школі вивчення історії релігій з початкових класів, але без нав’язування учням жодної з них, що має сприяти формуванню свідомого і вільного особистого духовного вибору підростаючих громадян;
- налагодження широкої підготовки і перепідготовки у державних освітніх і наукових закладах кваліфікованих кадрів педагогів-релігієзнавців;
- державна підтримка релігієзнавчих досліджень і видання наукової, науково-популярної і навчально-методичної літератури з релігієзнавчої проблематики.
ВПДП схвалює конструктивні зусилля церкви і релігійних організацій всіх конфесій, спрямовані на духовне піднесення особистості, розвиток різних форм позашкільного навчання і духовного наставництва (проповідництво, суботні та недільні школи, гуртки, використання засобів масової інформації, видання літератури, благодійні заходи). З метою сприяння їм ВПДП вимагає прискорити повернення державою релігійним громадам і організаціям усіх культових будівель і споруд, за винятком лише окремих, давність яких обумовлює необхідність музейного режиму їх збереження.
ВПДП, поважаючи свободу преси та інформації як утверджене Конституцією велике демократичне завоювання українського народу, звертається до органів масової інформації, до всіх журналістів із закликом пам’ятати про відповідальність перед суспільством за чесність і достовірність інформації, за вплив на розум і серце громадян України, особливо молодого покоління, примножувати гуманістичні, патріотичні традиції вітчизняної журналістики, сприяти утвердженню в українському суспільстві ідеалів добра і справедливості, високої духовності і моралі, взаєморозуміння, довіри і поваги, відданості Батьківщині.
Партія рішуче виступає проти випадків приниження у засобах масової інформації національної гідності і традицій, мови і культури як українського народу, так і інших корінних народів і етнічних груп (національних меншин), виявів ксенофобії; вважає неприпустимим поширення в Україні низькопробної кіно-, теле- і друкованої інформації, спрямованої на пропаганду жорстокості і насильства, бездушного егоїзму і відстороненості від суспільства, на руйнацію духовного, психічного і фізичного здоров’я громадян України.
ВПДП схвалює творчі пошуки інтелігенції, діяльність установ культури та громадських просвітницьких організацій, спрямовані на відповідаючі духовним запитам наших сучасників розкриття і розвиток гуманістичних і патріотичних традицій української культури як невід’ємної частини слов’янського, європейського та світового духовного надбання.
Важливим напрямом своєї роботи ВПДП вважає сприяння вихованню духовності і патріотизму молоді безпосередньо в процесі її суспільно корисної трудової, а також громадської діяльності, зокрема культурницької, благодійної, що відповідає давнім традиціям українського громадського руху.
Партія буде рішуче підтримувати зусилля всіх виробничих і громадських організацій України, спрямовані на:
- відродження історичних, патріотичних, господарських, культурних традицій українського народу й українського козацтва; взаємодію з державними органами у вихованні молоді, організацію спортивної і культурно-масової роботи;
- турботу про охорону, збереження і відродження пам’яток вітчизняної історії і культури, розвиток науково-дослідної і краєзнавчої роботи, здійснення природозахисних заходів;
- створення, відповідно до чинного законодавства України, козацьких підприємств, сільських (фермерських) господарств, кооперативів, промислів і, особливо, спеціальних навчальних закладів з патріотичним спрямуванням діяльності.
ВПДП вважає відродження духовності народу, зміцнення його патріотичної згуртованості однією з найважливіших запорук свідомої і активної участі громадян у розбудові нової України, гарантією утвердження її демократичного вибору.
2. Формування громадянського суспільства
і правової держави
Духовне і патріотичне піднесення народу, активізація його творчих сил мають прискорити формування в Україні розвинутого громадянського суспільства, здатного протистояти і будь-яким спробам відновлення тоталітаризму, і загрозі панування олігархії, що таїть у собі небезпеку подальшого гальмування соціально-економічних перетворень, витіснення нашої країни на узбіччя світового розвитку. Становлення цивілізованого громадянського суспільства є головною гарантією формування соціальної правової держави, і навпаки - цілеспрямована підтримка державою громадських інститутів є запорукою успішного становлення відкритого суспільства. На жаль, процес розвитку громадянського суспільства як структурованого у певних організаційних формах (політичні партії і рухи, громадські організації і ділові об’єднання різних рівнів і різного профілю, профспілки, незалежні засоби масової інформації і дослідницько-аналітичні центри, творчі і культурні осередки) єднання свідомих і активних громадян відбувається в Україні повільно і з відчутними деформаціями. Його носієм до цього часу залишаються вузькі групи професійних політиків, ділових кіл, інтелігенції; на той час як серед широких верств населення переважають відстороненість від політичного і громадського життя, амбівалентність настроїв внаслідок відсутності чіткого розуміння своїх власних соціальних і політичних інтересів і схильності до швидких маломотивованих коливань «вправо» і «вліво». Головними причинами цього ВПДП вважає перехідний, посткомуністичний стан українського суспільства, відсторонення переважної частини трудового населення від володіння і розпорядження власністю, безпрецедентне за своїми мірками соціальне розшарування і, як результат, відсутність в Україні численного середнього класу з власними соціальними інтересами як масової опори демократичних суспільних інститутів.
По-перше, не заперечуючи провідної ролі національної еліти у розбудові нової України, ВПДП відстоює необхідність істотного розширення соціальної бази демократичного розвитку і розглядає своє завдання у формуванні громадянського суспільства, насамперед як сприяння економічному піднесенню і соціально-політичній консолідації трудового середнього класу, який складається з кваліфікованих робітників і службовців, селян-фермерів, дрібних і середніх підприємців, інженерно-технічної, наукової та творчої інтелігенції, працівників освіти і культури, управлінців. По-друге, партія прагне залучення до активної участі у громадсько-політичному житті на всіх рівнях якнайширших верств українських громадян. По-третє, ВПДП рішуче відстоюватиме взаємну збалансованість процесів розбудови держави і громадянського суспільства; пріоритет у цій справі гуманітарних вимірів (задоволення інтересів, потреб, цінностей та свобод людини) у всьому цивілізованому світі сьогодні стоїть вище від власних інтересів інститутів держави.
ВПДП переконана у необхідності творчого використання і пропаганди багатющого історичного досвіду самоорганізації і державотворчих ініціатив українського народу, втіленого у різні часи у формах народного віча, сільської і міської громади, козацтва, братств, народних рад, товариств взаємодопомоги і кредитних спілок, української кооперації, жіночого, молодіжного, студентського і військово-патріотичного рухів, літературних, творчих і наукових товариств, «просвіт», громадських демократичних позапартійних об’єднань, профспілок і політичних партій. Головний урок їх діяльності для сьогодення полягає у необхідності залучення широких мас до свідомої і активної громадської роботи, поєднання боротьби за суспільні, загальнонаціональні цілі з інтересами і прагненнями окремої людини; побудови всієї роботи на засадах високої духовності, моральності і патріотизму, довіри і взаємного розуміння, поваги і відповідальності, рівності перед обов’язками і визнання авторитету керівників.
ВПДП буде рішуче відстоювати: утвердження в Україні високих моральних і патріотичних принципів громадської, політичної і державної діяльності, чесності, порядності і відкритості; гідне ставлення до політичних суперників і опонентів; послідовне дотримання закріплених Конституцією України і чинним законодавством демократичних правил і процедур; неприпустимість безвідповідального і корисливого маніпулювання громадською думкою, нагнітання політичного протистояння в країні.
РОЗДІЛ ІV
Основні завдання ВПДП у розбудові сучасної
і майбутньої України
Духовне і патріотичне піднесення, розбудову на його засадах суспільного і державного життя ВПДП вважає важливою передумовою якнайшвидшого виведення України на шляхи сталого розвитку, ефективного вирішення складних взаємопов’язаних завдань, що стоять перед нею у політичній, соціально-економічній і культурній сферах.
ВПДП вважає своїм обов’язком, використовуючи всі доступні їй, відповідно до Конституції України та чинного законодавства, парламентські і позапарламентські, масово-політичні форми і методи роботи, здійснювати рішучу підтримку політики Президента України, конструктивної більшості Верховної Ради України, спрямовану на прискорення соціально-економічних і культурних перетворень.
З метою сприяння розбудові України ВПДП висуває такі програмні вимоги та завдання, які зобов’язується впроваджувати у життя конструктивними заходами, використовуючи участь своїх членів і прихильників у виборчих кампаніях і діяльності вищих органів державної влади, у політичному житті і міжпартійному спілкуванні, у роботі громадських, освітніх, наукових, культурних організацій, ділових і фінансових інституцій.
1. У політичній сфері
ВПДП прагне всебічного втілення в життя ідей української демократичної державності як оплоту української нації, її духовності і патріотизму, запоруки вільного і гармонійного розвитку суспільства. Для досягнення цієї мети партія буде домагатися оздоровлення політичної атмосфери в країні, зменшення політичного протистояння, досягнення загальнонаціонального порозуміння і на цій основі - формування міцної більшості політичних сил, здатних згуртуватися навколо Президента України і взяти на себе відповідальність за рішучий і послідовний курс.
Заради впровадження цієї високої мети ВПДП розгортатиме широкі пропагандистські кампанії в підтримку конструктивних політичних сил, і сама сформує міцний кадровий резерв, який братиме участь у виборах до Верховної Ради України, органів місцевого самоврядування, у конкурсах на заміщення керівних посад в органах виконавчої влади.
2. У галузі державного будівництва і
законотворчої діяльності
ВПДП закликає всіх свідомих громадян, громадських і політичних діячів сприяти прискоренню процесу подолання перехідного, посткомуністичного стану сучасної української державності, успадкованих нею від минулого рис безвідповідальності владних структур. Необхідно домагатися повноцінного входження України як правової і соціальної держави у європейське співтовариство з його високими вимогами щодо пріоритету прав людини, рівного співробітництва держави і громадянського суспільства, забезпечення повного контролю з боку суспільства за діяльністю державного механізму, його відкритості і прозорості.
З цією метою ВПДП, зокрема, вимагає:
- прискорити здійснення конституційної реформи; досягти реального розмежування функцій різних гілок державної влади, вироблення демократичної системи їх взаємного врівноваження, спільної відповідальності;
- виробити чіткі механізми припинення повноважень вищих органів державної влади та вищих посадових осіб держави як гарантії недопущення порушень конституційного ладу;
- істотно прискорити процес формування сучасної законодавчої бази соціально-економічних перетворень, здійснити кодифікацію законодавства, чим забезпечити стабільність правового поля і перекрити всі шляхи довільному тлумаченню законів через прийняття підзаконних актів і невідповідних законодавству управлінських рішень. Встановити порядок, за яким законопроекти мали б подаватися на розгляд Верховної Ради України разом з проектами всіх змін і доповнень до чинного законодавства, які випливатимуть з їх прийняття. Розробити і впровадити ефективні механізми імплементації норм міжнародного права в Україні;
- запровадити дійову систему соціально-економічної і політичної експертизи проектів законодавчих і нормативних актів, важливих управлінських рішень, маючи на увазі підвищення їх якості та упередження можливих негативних соціальних і економічних наслідків поспішних і непродуманих рішень. У цьому плані ВПДП приймає на себе зобов’язання сприяти здійсненню незалежної наукової експертизи насамперед тих законодавчих актів, управлінських рішень, прийняття яких матиме істотне значення для розвитку соціальної і гуманітарної сфери, зокрема, щодо їх відповідності національним інтересам, особливостям і традиціям українського суспільства, європейським стандартам і вимогам захисту прав людини;
- здійснити радикальну адміністративну реформу, спрямовану на істотне підвищення ефективності і злагодженості діяльності міністерств і відомств, інших органів державної виконавчої влади, досягнення справжньої її відповідності не лише корпоративним інтересам вузьких суспільних прошарків, а економічним, соціальним і культурним запитам широких верств населення. Досягти функціональної перебудови державного механізму на засадах регулювання соціально-економічного розвитку не адміністративними, а опосередкованими методами економічного стимулювання. Завершити формування в Україні стрункої управлінської вертикалі;
- прискорити здійснення судової реформи, спрямованої на утвердження верховенства закону, цивілізованого регулювання економічних і соціальних відносин, надійний захист прав громадян.
3. У галузі внутрішньої політики і захисту прав людини
ВПДП з великим занепокоєнням ставиться до зростання соціальної прірви між владними структурами і народом, що знаходить свій вияв, з одного боку, у зрощуванні інтересів чиновництва з інтересами олігархії і криміналітету, з іншого - у зростанні правового нігілізму і протиправних дій населення, які виправдовуються ідеями самозахисту від сваволі влади. Партія вважає ці тенденції, пов’язані з глибокою моральною кризою, що охопила суспільство на всіх його рівнях, найбільш згубними для справи демократії, вкрай небезпечними для майбутнього нашого суспільства, для самого існування України як суверенної європейської держави.
З метою подолання цієї кризи ВПДП, зокрема, вимагає:
- рішучих заходів щодо приведення діяльності всіх органів державної виконавчої влади, силових структур у повну відповідність до Конституції України, чинного законодавства, міжнародно-правових актів і зобов’язань України у галузі захисту прав людини; запровадження дійових механізмів громадського контролю за їх дотриманням;
- викорінення всіх проявів зверхності влади, як аморальної спадщини тоталітарного минулого, неприпустимої у цивілізованій демократичній правовій державі над громадянином;
- усунення невиправданих у соціальному і економічному плані штучних обмежень дозвільної системи щодо розвитку підприємницької і громадської ініціативи населення;
- скасування необґрунтованих поборів з громадян у вигляді так званих «платних послуг» з боку державних управлінських та створених навколо них приватних і напівприватних установ, оскільки органи виконавчої влади утримуються за рахунок коштів громадян - платників податків;
- досягнення повної прозорості фінансово-економічної діяльності управлінських структур, можливості постійного громадського контролю за законним і раціональним використанням ними як бюджетних, так і позабюджетних коштів;
- запровадження жорсткої відповідальності посадових осіб усіх рангів за зловживання своїм службовим становищем і шкоду, заподіяну їхніми неправомірними діями громадянам, підприємствам і організаціям;
- забезпечення умов для ефективного громадського контролю за додержанням прав громадян, зокрема у випадку їх затримання, арешту та ув’язнення, відповідно до чинного законодавства України та міжнародно-правових актів.
4. У сфері економіки
На думку ВПДП, нинішній стан економіки України, яка тільки-но починає виходити з глибокої кризи, зумовлений не лише об’єктивними умовами переходу від планово-командного до ринкового господарювання, але й ігноруванням справжніх національних економічних інтересів, економічної безпеки держави, а головне - соціальних запитів і очікувань багатомільйонного трудового населення. ВПДП вважає, що вихід на простір сталого розвитку є можливим лише за умови вироблення такої моделі економічного розвитку, яка б відповідала не лише загальним світовим закономірностям, але і специфічним особливостям України, менталітету українства. Вона мусить бути заснованою на оптимальному поєднанні вільної економічної ініціативи з державним регулюванням за допомогою м’якого економічного стимулювання, підтримки вітчизняного виробника і вирішення соціальних проблем, нехтування якими здатне призвести до краху будь-які спроби економічних перетворень.
ВПДП пов’язує майбутнє економічне піднесення України не стільки з кількісним господарським зростанням, скільки з якісним ростом на основі інтенсивного включення країни в орбіту новітньої світової науково-технічної революції, розбудови сучасних виробництв на основі новітніх наукоємних технологій.
Наполягаючи на особливій відповідальності держави за вибір пріоритетів економічного розвитку, за визначення перспективних програм економічного зростання країни в цілому і її регіонів, ВПДП у той же час виступає проти застосування у незмінному вигляді застарілих концепцій прямого державного адміністративного регулювання процесів економічного розвитку і науково-технічного прогресу та інновацій як економічно і соціально малоефективних.
Партія вважає, що економічне піднесення, зокрема на основі розробки і впровадження прогресивних вітчизняних технологій, має не в останню чергу здійснюватись за рахунок максимальної мобілізації дії економічних інтересів, соціальних факторів зростання. На думку партії, лише застосування цих важелів, а не репресивних санкцій, придатне і для досягнення поступового «детінювання» економіки, за якою нині стоять не лише інтереси мафіозно-кримінальних груп, але й - цілком примушені реальними обставинами - досить широкі маси трудового населення, і для повернення в Україну вивезених капіталів.
ВПДП усіма засобами сприятиме розвиткові традиційного для України, глибоко пов’язаного з самою ментальністю нашого народу, дрібного і середнього сімейного бізнесу.
Партія робитиме все можливе для сприяння найбільш повному розкриттю величезного економічного і соціального потенціалу започаткованих Президентом України аграрних перетворень, вважає, що вони ґрунтуються на поверненні до козацьких соціальних ідеалів, основоположних засад українського народного індивідуального і колективного (кооперативного) господарювання, на відродженні вікових традицій приватної трудової селянської власності.
ВПДП підтримуватиме зусилля держави і громадських організацій та ділових кіл щодо формування ефективної регіональної політики, спрямованої на мобілізацію внутрішнього потенціалу регіонів, а також з організаційного, науково-інформаційного і кадрового забезпечення піднесення вітчизняного менеджменту.
Нарешті, партія відстоюватиме проведення державою ефективної соціальної політики, спрямованої на швидке піднесення добробуту якнайширших мас народу, бо лише на цій основі є можливим формування справді місткого (за європейськими поняттями) внутрішнього споживчого ринку, відсутність якого до цього часу є головним гальмом позитивних економічних зрушень.
5. У галузі соціальної політики та охорони здоров’я
ВПДП вважає, що необхідність здійснення активної соціальної політики обумовлена насамперед перехідним станом українського суспільства, відсутністю нині у переважної більшості населення України власних можливостей і необхідних навичок для успішної адаптації у ринковому середовищі. Ця політика, на думку ВПДП, мусить полягати не стільки в масштабному перерозподілі державою суспільного продукту, бо це підриває стимули до ефективної праці і підприємницької діяльності, скільки у дієвому захисті трудових прав і майнових інтересів громадян, економічному стимулюванні зростання зайнятості населення, її легалізації; у активному формуванні середнього класу суспільства шляхом встановлення державою високих стандартів оплати праці кваліфікованих робітників і службовців, інженерно-технічного персоналу, працівників освіти, науки, культури, охорони здоров’я, всіх працівників бюджетної сфери, що у цивілізованому світі є найбільш ефективним засобом підтримування високого життєвого рівня всього населення, оскільки приватний капітал там змушений орієнтуватися на цю високу «планку», встановлену у державному секторі господарства.
ВПДП вважає, що життєвий рівень абсолютної більшості населення України нині є набагато нижчим від реальних можливостей економіки. Тому партія бачить першочергове суспільне завдання у тому, щоб подолати разючу майнову нерівність населення, але не шляхом обмеження легальних прибутків, а завдяки зростанню невиправдано заниженої частки заробітної плати стосовно валового національного продукту, підвищенню заробітної плати більшості трудящих до рівня можливості стабільного забезпечення ними всіх своїх базових соціальних і культурних потреб. Реалізація таких підходів, на думку ВПДП, дозволить через розширення внутрішнього споживчого ринку одночасно стимулювати економічне піднесення.
ВПДП обстоює прискорення пенсійної реформи на засадах подолання зрівнялівки, врахування справжнього внеску кожної людини у суспільно корисну працю, що опосередковано сприятиме виходу вітчизняної економіки з «тіні».
ВПДП підтримує зусилля Президента України, Уряду, спрямовані на вирішення соціально-економічних проблем малих і середніх міст, українського села і піднесення цих проблем до рівня об’єктивних вимог сучасного урбаністичного суспільства.
Партія виступає за здійснення активної державної молодіжної політики, спрямованої перш за все на досягнення високого освітнього, професійного і культурного рівня української молоді, забезпечення її зайнятості, активної адаптації до умов ринкової економіки, до вимог інформаційного суспільства ХХІ століття, а також - за ефективну сімейну і демографічну політику, яка має протистояти негативним тенденціям скорочення частини працездатного населення України. Майбутнє України - в її молоді.
У галузі охорони здоров’я, материнства і дитинства ВПДП обстоює реалізацію масштабних державних лікувальних, профілактичних і екологічних програм, спрямованих на загальне зниження рівня захворюваності в Україні; збереження і розвиток безкоштовного медичного забезпечення соціально незахищених верств населення з поступовим переходом до системи страхової медицини. Партія буде постійно звертати увагу на необхідність пріоритетного піклування про розвиток сільської мережі закладів охорони здоров’я.
Особливою вимогою ВПДП є посилення державного і громадського контролю за якістю медичної допомоги, станом вітчизняного фармацевтичного ринку, соціальною спрямованістю розвитку вітчизняної медичної промисловості. ВПДП категорично обстоюватиме недопущення державою і суспільством будь-яких спроб здійснення в Україні протиправних експериментів, які потенційно несуть у собі загрозу фізичному та психічному здоров’ю громадян.
6. У сфері боротьби зі злочинністю
Гріх починається тоді, коли ми
зневажаємо духовне…
Святитель Теофан Затворник
ВПДП вважає, що інтереси здійснення політичних, економічних і соціальних перетворень вимагають рішучої боротьби проти зростаючої криміналізації суспільства. Для досягнення цієї мети необхідними є як зміцнення правового забезпечення, активізація роботи правоохоронних органів, так і одночасне досягнення високого рівня прозорості у діяльності всіх державних органів, силових структур, встановлення над ними жорсткого громадського контролю. У цьому плані особливого значення набуває забезпечення справжньої свободи преси, припинення переслідувань засобів масової інформації, журналістів.
Велике значення для зниження рівня злочинності матиме, на думку ВПДП, моральне оздоровлення суспільства, відродження у ньому атмосфери нетерпимості до злочинного світу. Партія свідома того, що тільки духовність людини може гарантувати її нездатність до вчинення злочину. Тому треба перш за все лікувати духовні хвороби нашого суспільства.
У сфері боротьби з кримінальною злочинністю партія закликає, насамперед, до її попередження. Необхідно усувати все те, що може виступати як спокуса до вчинення злочину: пропаганду насильства і жорстокості, нічим не обмеженого індивідуалізму, «тюремно-табірної» субкультури злочинного світу з її псевдоромантикою, легкого і безтурботного життя без праці, показних розкошів багатіїв. Вкрай важливим є виховання поваги молоді до праці, протистояння примітивізації духовного світу людини через рекламу, засоби мас-медіа.
Великого значення ВПДП надає гуманізації системи покарань, а також виховній роботі серед тих, хто знаходиться у місцях позбавлення волі, спеціальних закладах для неповнолітніх злочинців. Партія буде підтримувати зусилля церкви, релігійних і благодійних організацій, Українського козацтва, спрямовані на духовне пробудження і видужання людей, які відбувають покарання за cкоєні злочини.
7. Охорона навколишнього середовища
ВПДП вважає, що турбота про охорону навколишнього середовища - це турбота про майбутнє України. Вона поєднує у собі боротьбу за збереження природних ресурсів як основу здорового існування народу і прагнення зберегти духовно-культурний зв’язок українства з природою, оскільки він є однією з найважливіших підвалин національної свідомості, джерелом натхнення і патріотизму.
Партія підтримуватиме зусилля держави і всіх громадських організацій, спрямовані на захист навколишнього середовища, вдосконалення природоохоронної політики, підвищення вимог національних стандартів з екології до світового рівня, на підтримку розвитку екологічно чистих виробництв, застосування екологічно чистих видів енергії.
Особливу турботу ВПДП викликають проблеми безпечного функціонування атомної енергетики, інших аварійно небезпечних та шкідливих виробництв, проблеми збереження і переробки радіоактивних відходів, недопущення ввезення в Україну з метою поховання різного роду екологічно небезпечних відходів виробництва.
Партія докладатиме зусиль щодо сприяння загальному скороченню в Україні брудних виробництв, поступовому витісненню їх екологічно чистими прогресивними технологіями.
ВПДП вимагатиме розробки і впровадження ефективної земельно-ресурсної політики, активізації державних заходів боротьби з ерозією ґрунтів, використання раціональних методик у водному та лісовому господарстві, збільшення площ лісопосадок.
Окремим важливим завданням, реалізація якого виходить за межі внутрішніх проблем України, партія вважає вироблення науково обґрунтованої політики використання і відновлення ресурсів Чорного і Азовського морів, внутрішніх водоймищ, великих, середніх і малих річок.
8. У галузі освіти, науки, культури та інформації
ВПДП вважає випереджаючий розвиток вітчизняної освіти, науки, культури та інформаційної сфери ключовою ланкою розбудови могутності і добробуту України ХХІ століття. Збереження і примноження інтелектуального потенціалу нації, ефективність його використання, піднесення освітнього та культурного рівня і професійної підготовки населення є основною запорукою активного включення України як рівноправного партнера у міжнародний поділ праці, науково-технічну кооперацію, впровадження в Україні новітніх зарубіжних технологій і успішного експорту прогресивних українських технологій.
Партія підтримує зусилля держави у здійсненні реформи в освітній сфері на засадах її інформатизації і гуманізації, подолання догматизму, успадкованого українською школою від минулого, відставання від світових освітніх стандартів. При цьому особливими вимогами ВПДП в галузі загальної, спеціальної та вищої освіти є:
- запровадження широкого вивчення дисциплін духовного, морально-етичного плану, розширення всього гуманітарного циклу, піднесення естетичного виховання, навчання здоровому способу життя, що становить загальну тенденцію розвитку європейської системи освіти і виховання;
- пріоритетність вивчення у загальноосвітній школі іноземних мов, основ інформатики, економічних і правових дисциплін;
- забезпечення інтеграції зусиль вітчизняної фундаментальної науки і школи, швидкого впровадження досягнень наукових установ у навчально-педагогічну практику.
ВПДП вважає пріоритетну підтримку вітчизняної фундаментальної, насамперед академічної, науки одним з найважливіших матеріальних і моральних капіталовкладень у майбутнє України. Партія рішуче засуджує як помилкові і вкрай шкідливі для економічного і соціального розвитку погляди щодо «надлишковості» створеного в Україні у ХХ столітті науково-технічного потенціалу, відстоює його збереження і гнучку трансформацію на найбільш перспективні, з погляду економічних, соціальних і культурних інтересів України, напрями; вироблення державних гарантій забезпечення динамічного зростання фундаментальних і прикладних досліджень, піднесення соціального престижу наукової праці.
Особливими вимогами ВПДП в галузі розвитку наукового потенціалу є:
- збільшення частки державного бюджетного фінансування науки не менш як до 2 % валового національного продукту;
- встановлення пільг і мінімального рівня податків для установ і організацій наукової та інноваційної сфер;
- підвищення ефективності використання бюджетних асигнувань у науці;
- вироблення і впровадження сучасних ефективних засобів державної економічної підтримки впровадження досягнень вітчизняної науки у виробництво.
ВПДП поділяє думку про те, що основою життя нації, оболонкою, всередині якої вона існує, є розвинена національна культура. Занепад національної культури, втрата її особливостей означала б духовну загибель нації.
ВПДП підтримує зусилля держави, політичних і громадських організацій, української інтелігенції по відродженню культури України, збереженню її надбань і передачі їх прийдешнім поколінням.
У той же час партія не розглядає національну культуру як раз і назавжди сформовану, так би мовити, музейну цінність. Вона виступає проти спроб штучно обмежити сучасний поступ української культури її консервативними традиціями, підмінити сучасну національну культуру етнографічною спадщиною. ВПДП - за оновлення нашої культури, за творче новаторство молоді, за дійсне включення України в орбіту сучасного світового культурного розвитку, за розвиток української культури у творчому співробітництві і змаганні з культурою інших народів, за діалог культур всередині України.
ВПДП є прихильником державної підтримки й економічного стимулювання українського книговидання, випуску навчальної, художньої та культурологічної літератури мовами всіх корінних народів та етнічних меншин України. Партія відстоює необхідність сприяння вільному доступу в Україну зарубіжної друкованої продукції науково-технічного, суспільно-політичного та гуманітарного спрямування, економічного стимулювання видання перекладної літератури. У той же час ВПДП виступає за обмеження економічними засобами розповсюдження в Україні низькопробної книжкової продукції, яка не має нічого спільного зі справжніми досягненнями сучасної національної культури.
Завданням національної ваги ВПДП вважає збереження і відродження пам’яток історії та культури, характерних, творчо переосмислених з погляду сьогодення, особливостей українського історико-культурного середовища, перебудову на сучасних організаційних і економічних засадах музейної і заповідної справи, дослідження та популяризацію нашої вітчизняної спадщини, видання пам’яток історичної, суспільно-політичної та культурологічної думки.
ВПДП виступає за подальший розвиток культурних обмінів з українською діаспорою, за сприяння задоволенню освітніх, культурних та інформаційних запитів українців в усіх країнах на території колишнього СРСР.
Важливою умовою прискорення науково-технічного та гуманітарного поступу України є: надолуження значного відставання у галузі впровадження сучасних інформаційних технологій, розвитку міжнародних інформаційних зв’язків; подолання відчутного інформаційного вакууму, в якому опинилася Україна, особливо широкі верстви населення, інтелігенція у сфері гуманітарної міжнародної інформації.
ВПДП підтримуватиме зусилля Президента України, Уряду щодо розвитку в Україні сучасних засобів інформації та інформаційних технологій, участі у формуванні мережі Інтернет, наповнення її вітчизняними інформаційними ресурсами, широким впровадженням інформаційних технологій у діяльність закладів освіти і культури.
9. Свобода совісті та державно-церковні відносини
ВПДП вважає духовну і патріотичну діяльність церковних, релігійних організацій однією з важливих запорук національного відродження, розбудови нової України, гуманізації життя українського соціуму, формування громадянського суспільства.
У той же час партія не може пройти повз негативні явища у церковно-релігійному житті і державно-церковних відносинах. Визнаючи конституційне право кожного громадянина на свободу совісті, вибір віри і приналежність до конкретної конфесії, ВПДП буде рішуче відстоювати право суспільства і держави не допускати реєстрації і функціонування в Україні релігійних установ і сект, діяльність яких завдає шкоди традиціям української духовності, моральному і фізичному здоров’ю людей, громадянському згуртуванню суспільства, цілісності нашої держави.
Партія підтримує прагнення прогресивного духовенства до згоди між церквами і конфесіями та сприятиме правовому вирішенню незгод і протиріч, що виникають між ними.
10. У етнополітичній та мовно-культурній сферах
ВПДП вважає великим досягненням українського суспільства і держави єдність і соборність України, мир та взаємну повагу між представниками різних груп поліетнічного й полікультурного населення України і буде докладати всіх зусиль до збереження та зміцнення цих фундаментальних підвалин українського життя. Партія відстоюватиме всебічний розвиток української етнічної нації як основи українського етнополітичного організму, корінних народів (кримських татар, гагаузів, караїмів та інших, які не мають іншої батьківщини поза межами України), всіх інших етнічних груп (меншин) України, їх взаємне зближення і порозуміння, інтеграцію на засадах спільних економічних, соціальних, культурних інтересів і патріотизму української нації.
Партія з усією рішучістю виступає проти будь-яких проявів регіоналізації України та спроб розпалювання етнічного сепаратизму.
У той же час ВПДП закликає з розумінням і повагою ставитися до національних почуттів представників усіх етнічних меншин України, їх природного культурного тяжіння до своїх національних коренів за межами України, мов і звичаїв, до етномовної і культурної ситуації, яка склалася в Україні історично, зокрема до поширеності в Україні російської мови, яку через наявність в Україні великої маси етнічних росіян і російськомовних українців не можна вважати іноземною. На думку ВПДП, збереження поширення українсько-російської двомовності є довготривалою тенденцією культурного життя України, яка має історичну укоріненість, насамперед у великих містах півдня і сходу України, в Криму. Виходячи з цих реалій українського життя, об’єктивних довготривалих тенденцій етнонаціонального розвитку, ВПДП, наполягаючи на конституційному державному статусі української мови, необхідності її якнайширшого утвердження у державному і суспільному житті, разом з тим висловлюється проти непродуманих і поспішних спроб змінити мовну ситуацію методами адміністрування, намагань витіснити російську мову, культуру і літературу зі школи і суспільного життя; це може лише спровокувати втрату міжетнічного порозуміння, нагнітання напруженості в суспільстві, а також неминуче призвести до зниження культури не лише російського, але й українського мовлення, до загального зниження інтелектуального потенціалу нашого суспільства.
Конструктивним шляхом вирішення мовно-культурних проблем в Україні ВПДП вважає наполегливу працю загальноосвітньої та вищої шкіл, наукових та культурно-освітніх установ, засобів масової інформації, творчої інтелігенції над піднесенням рівня сучасної української культури, над розширенням її діапазону, над дійовим освоєнням нею новітніх досягнень європейської і світової цивілізації з тим, щоб українська культура стала привабливішою для молодого покоління, відповідала його сучасним зростаючим духовним і інтелектуальним запитам, стала основою духовної та інтелектуальної самостійності української політичної нації, була звернена до майбутнього.
ВПДП закликає співвітчизників - українців, громадян України російської та інших національностей - поважати українські національні цінності, шанувати і вивчати мову України, культуру, літературу, звичаї і традиції українського народу як духовну основу існування нації, яка становить переважну більшість народу України, як невід’ємну частину загальнослов’янського і світового культурного надбання.
11. У галузі зовнішньої політики та міжнародного
економічного й культурного співробітництва
ВПДП вважає відстоювання національних інтересів України на міжнародній арені найважливішим обов’язком держави, громадських організацій, всіх громадян-патріотів. У пошуках орієнтирів активної та ефективної зовнішньої політики України партія виходить з розуміння того, що Україна є невід’ємною частиною Європи і що основою архітектури сучасної системи європейської безпеки і співробітництва повинен бути єдиний європейський простір, вільний від ліній поділу і блокового протистояння. Вона повинна ґрунтуватися на принципах неподільної безпеки, її всеосяжного характеру, тісної взаємодії держав і міжнародних інститутів. Зважаючи на це, ВПДП бачить зовнішню політику України на сучасному етапі збалансованою і багатовекторною, закликає до упередження спроб розігрування «української карти» політичними силами іноземних держав.
Партія буде відстоювати інтереси повноправного входження України в європейську співдружність, глибокої інтеграції України в європейське політичне, економічне, культурне співробітництво, у розподіл праці.
У той же час ВПДП відстоює формування нової системи рівноправних міжнародних відносин та економічного, політичного, культурного співробітництва між Україною і Росією, іншими державами, що суверенізувалися після розпаду СРСР, на основі як багатосторонніх, так і двосторонніх договорів.
ВПДП відстоює вступ України як повноправного партнера до світових і європейських міжнародних торгівельних, економічних і фінансових інститутів, а також поглиблення взаємодії з партнерами в рамках СНД до рівня реалізації багато- і двосторонніх програм і проектів, створення спільних підприємств.
Важливим вектором міжнародного співробітництва України ВПДП вважає розвиток взаємовигідних відносин з країнами Азії, зокрема мусульманським світом, основою чого є як зацікавленість України в експорті промислової продукції, так і культурні та релігійні інтереси кримськотатарського народу, у належному представництві яких на міжнародному рівні не може не бути зацікавлена українська держава.
Розвиваючи міжнародне культурне співробітництво, Україна, на думку ВПДП, повинна дбати про його багатовекторність і багаторівневість, прилучення як української творчої еліти, так і широких верств населення до кращих надбань світової і європейської культур, про широке представлення у світі української культури як «візитної картки» нашої держави, про розвиток інформаційного забезпечення культурних обмінів.
12. У сфері оборони
ВПДП виступає за забезпечення національної безпеки України як шляхом включення її в міжнародну систему колективної безпеки і співробітництва, так і підтримки на належному рівні власного оборонного потенціалу.
Партія виступає за реформування Збройних Сил України, створення компактної професійної армії, обладнаної всіма видами найсучасніших озброєнь оборонного призначення. Важливим чинником безпеки України ВПДП вважає високий моральний дух Збройних Сил. Партія готова докладати зусилля до справи піднесення духовності й державно-патріотичної спрямованості виховання українських воїнів на взірцях вітчизняної історії. ВПДП буде відстоювати запровадження у Збройних Силах України інституту капеланів різних конфесій, які мають бути приписані до великих військових підрозділів.
* * *
ВПДП заявляє про свою готовність до конструктивного діалогу і співробітництва з усіма партіями, громадсько-політичними організаціями і рухами, які готові боротися за ідеали духовності і високої моралі, честі і відданості Батьківщині, миру і порозуміння, патріотичної солідарності громадян України усіх національностей в ім’я захисту загальнонаціональних інтересів; які не хочуть повернення до тоталітаризму і обстоюють ідеали свободи і незалежності, розбудови відкритого суспільства, соціальної і правової демократичної держави; які готові докладати свої зусилля до здійснення радикальних соціально-економічних перетворень в ім’я динамічного розвитку народного господарства на засадах рішучого захисту економічних інтересів України, до ефективної підтримки вітчизняного виробника, прискорення економічного поступу шляхом мобілізації можливостей всіх форм власності і, зокрема, трудової приватної дрібної і середньої власності, до прилучення України до здобутків новітньої науково-технічної революції, інформаційного суспільства ХХІ століття і на цій основі - досягнення високої соціальної захищеності трудящих, до піднесення до європейських стандартів добробуту народу, його освітнього і культурного рівня, повноправного входження України до світового співтовариства.
ВПДП закликає всіх,
кому не байдуже сучасне і майбутнє України,
хто відчуває свою відповідальність
перед минулими і майбутніми поколіннями,
хто хоче бачити нашу Батьківщину могутньою
і квітучою, підтримати наше об’єднання!
|